“Апостол” Івана Федорова – найперша друкована книга України

“Апостол” Івана Федорова – найперша друкована книга України

 |   | 

Якою була перша друкована книга в Україні і хто її автор?

Так, це львівський «Апостол» Івана Федорова, виданий 1574 року.

Життя українського першодрукаря Івана Федорова сповнена загадок. Не відомі ні рік, ні місце його народження, ні навіть соціальне походження. Правда, виявлений документ, з якого випливає, що в 1532 році він був удостоєний ступеня бакалавра в Краківському університеті.

Перші достовірні відомості про Федорова в російських джерелах починаються з післямови до «Апостола» 1564 року, де повідомляється, як за розпорядженням Івана Грозного до видання першої датованої російської книги приступили диякон кремлівської церкви Миколи Гостунського Іван Федоров і Петро Тимофіїв Мстиславець (ймовірно, виходець з білоруського міста Мстиславля) … В 1565 – 1568 рр. з невідомих причин (можливо потрапили в немилість до царя Івана Грозного) вони покидають Москву і опиняються в маєтку відомого прибічника православ’я, великого гетьмана литовського Гната  Ходкевича. Івану Федорову довелося восени 1572 року покинути Заблудово і перебратися до Львова, де в 1574 р. вже в своїй власній друкарні він видав «Апостол».

Така коротка подієва канва життя Івана Федорова, швидше, нагадує долі західноєвропейських гуманістів, що переходили від одного мецената до іншого, ніж життєвий шлях давньоруського книжника. Іван Федоров був не лише організатором друкарства в Москві і на Україні, не тільки видавцем поліграфічних книг, він був і чудовим майстром слова. Пам’ятниками його письменницького мистецтва служать післямови до його видань. Більшість дослідників схиляється до думки, що ці твори належать перу самого першодрукаря.

Львівський Апостол (Діяння та послання апостольські) 1574 року традиційно вважається найдавнішою датованою книгою, виданою в українських землях. Друкувалась книга на кошти самого Федорова, також йому допомагали львів’яни.

Загалом «Апостол» – це літургійний текст для ведення православного богослужіння. Надрукований на 278 аркушах по 25 рядків тексту на кожній сторінці.

Львівський Апостол Федорова мав неабияке художнє оформлення – гравюри, герби його покровителя Г. Ходкевича, зображення апостола Луки, герб Львова.

Книга надрукована двома фарбами – чорною та червоною. Дзеркальний набір шрифту ретельно вивірений, рядки рівненькі. Папір вироблявся тут же, у Львові.

Тираж книги – приблизно 1000 – 1200 примірників. До сьогодні збереглось відомих екземплярів лише 120. 5 з них знаходяться у відділі стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Не так давно один з примірників книги було знайдено в Межигір’ї – резиденції екс-президента України В. Януковича. Він переданий Музею книги и книгодрукування України. 

Взято з сайту Україна – це ми! https://we.org.ua/kultura/lvivskyj-apostol-pershodrukarya-ivana-fedorova/

(Переглядів: 17 )

Читати більше

Делегація Міністерства культури України бере участь у 39-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що проходить у Бонні (Німеччина)...  Як повідомили NEWSru.ua у прес-службі Мінкульту, під час засідання Комітету планується обговорити стан збереження об′єктів всесвітньої спадщини,...
Що їсти, а що ні в останній тиждень Петрового посту! Вівторок 5 липня:Їжа з рослинним маслом.Дозволяється їсти овочі, фрукти та хліб.Середа 6 липня:Їжа з рослинним маслом.Дозволяється їсти овочі, фрукти ...
Львівський собор 8–10 березня 1946 р. у контексті церковно-історичних реалій Львівський церковний собор – це собор кліриків та мирян Української Греко-Католицької Церкви, скликаний 8–10 березня 1946 р. у Львові. На ньому було п...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.