Освячене масло: чим відрізняються Миропомазання, Єлеосвячення і Єлепомазання

Освячене масло: чим відрізняються Миропомазання, Єлеосвячення і Єлепомазання

 |   | 

В різний час в храмі можна спостерігати, як священик помазує людей якимось маслом. Називають це по-різному: миропомазанням, єлепомазання …

Інтернет-видання “Фома в Україні” розібралося в чому різниця, і для чого це потрібно. 

МИРОПОМАЗАННЯ 

Таїнство Православної Церкви, яке здійснюють відразу після Хрещення. У ньому людину мажуть спеціально приготованою запашною складовою на основі оливкового масла – миром, через яке йому повідомляється благодать Святого Духа. Миропомазання відбувається один раз в житті: при хрещенні або при приєднанні до Православної Церкви християн деяких інших конфесій, якщо воно не було звершено до цього.

Під час Таїнства священик хрестоподібно помазує лоб, очі, вуха, груди, руки і ноги хрещаємого миром зі словами: «Печать дара Духа Святого. Амінь».

Миро – суміш оливкового масла, білого вина і понад 40 пахощів (ладан, коріння калгану та імбиру, пелюстки троянд тощо). Його варить і освячує предстоятель самостійної Церкви один раз у декілька років у Великий четвер і розсилає в усі єпархії. У Російській Церкві це робить Святіший Патріарх Московський і всієї Русі. Варять миро в Донському монастирі, а освячують в Храмі Христа Спасителя.

ЄЛЕОСВЯЧЕННЯ (СОБОРУВАННЯ) 

Таїнство Православної Церкви, через яке подається зцілення благодаттю Божою духовних і тілесних недуг. В цьому Таїнстві людина отримує прощення своїх забутих гріхів і допомогу в одужанні.

Для нього бажана участь декількох священиків (звідси ще одна назва – Соборування), але допускається і одним. У практиці Руської Православної Церкви Cоборування відбувається над усіма бажаючими під час Великого і Різдвяних постів. Зазвичай соборуються раз на рік. Також соборування може відбуватися індивідуально над тяжкохворою людиною. 

До складу помазання, яке освячується під час Таїнства, входить оливкова олія і вино, як в притчі про милосердного самарянина. Масло символізує милість Божу, вино – кров.

Під час Таїнства священик помазує лоб, ніздрі, щоки, рот, верхню частину грудей, долоні з внутрішньої і зовнішньої сторони. Під час здійснення Таїнства прийнято стояти із запаленою свічкою в руках. Коли відбувається помазання святим маслом, свічку гасять. Помазання відбувається 7 разів після читання 7 пар уривків з Євангелія і апостольських послань. Опісля священик покладає Євангеліє на голову (и) соборуваного (их) та молиться про прощення гріхів. 

ЄЛЕПОМАЗАННЯ 

Помазання єлеєм (маслом) символічно зображує вилив Божої милості на людину. Воно відбувається на недільній або святкової Утрені (богослужіння, яке в даний час відбувається ввечері) після читання Євангелія. 

Єлепомазання – НЕ Таїнство, а обряд. Для нього беруть освячене на богослужінні масло або масло з лампадки.

Під час Єлепомазання священик помазує хрестоподібно чоло всіх присутніх на богослужінні зі словами «Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі», «Пресвятая Богородице, спаси нас» або просто «Зі Святом!». Перед цим всі підходять до аналою, на якому лежить Євангеліє та ікона свята і цілують їх.  

Перед зануренням у купіль під час Таїнства Хрещення також відбувається помазання єлеєм, який освячується перед цим читанням спеціальної молитви, де йдеться про єлей як символ примирення людини з Богом. Священик помазує груди, вуха, руки і ноги крещаємого зі словами: «Помазується раб Божий (такий-то) єлеєм радованія в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь ». Груди зі словами – «В зцілення душі і тіла», вуха – «В слишаніє віри», руки – «Руки Твої сотворили мене і создали мене», ноги – «Щоб ходити йому по стопах заповідей Господніх».

 

 

(Переглядів: 36 )

Читати більше

Митрополит Онуфрій подякував православним вірянам Америки за підтримку українського народу Під час недільної проповіді в Св. Олександро-Невському кафедральному соборі м. Ховелл штату Нью-Йорк у США Митрополит Онуфрій подякував православним в...
Цікаві факти. Релігії, вірування та церкви • Серед німецьких монастирів в перший раз право варити пиво отримав орден бенедиктинців у містечку Вайнштефан в 1040 році. У 17 столітті ченці захотіл...
«Весела ярмарка» в «Камо грядеши»:) – «Коли ти розумієш, що можеш творити добро сам» На самому початку нашого табору, після спільного знайомства ми всі поділилися на вікові групи. Кожна група в перший день отримала свого «приватного» с...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *