Храм Божий, що побудований без єдиного цвяху – церква села Шелестова

Храм Божий, що побудований без єдиного цвяху – церква села Шелестова

 |   | 

DSCN0080Ужгород багатий на цікаві місця, але його туристичною візитівкою є Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Це музей під відкритим небом. Складається він з архітектурних пам’яток старовинного закарпатського села і зразків найдавніших і найбільш розповсюджених видів народного прикладного мистецтва.

У музеї представлені зразки житла і садиб закарпатців низинних районів, а також — горян. У музеї розміщені 7 садиб, 6 житлових будівель, дзвіниця, школа, кузня, млин, корчма та церква. Саме церква заслуговує особливої уваги.

Побудована церква в 1777 році в с. Шелестові Мукачівського району. У 1927 р. була перевезена до м. Мукачева, а в 1974 – в місто Ужгород. Храм є зразком класичного поєднання в народній архітектурі двох стилів: шатрового та барочного. Церква рублена з дубових брусів, покрита лемешем. Складається з двох прямокутних зрубів – малого, в якому знаходиться вівтарне приміщення, та більшого яке складається з нави та бабkKNAdUCPBvIинця.

Вежі над навою та вівтарем споруджені у вигляді ступінчастих шатрів, які завершуються барочними банями і голівками. Шатрова конструкція веж, вівтаря та нави наближає Шелестівецьку церкву до шатрового типу церков, що поширений на території всієї України.

Центральне місце в інтер’єрі церкви займає іконостас, що оздоблений різьбленим орнаментом рослинного характеру. Він реконструйований під ікони, що перевезені з церкви с. Колочава. Написані вони невідомим автором, який передав в образах святих духовний стан земної людини – горе, біль, страждання. На стінах нави розміщені ікони 18 століття, зокрема: «Хресна дорога», «Страшний суд».

Не дивлячись на те, що ця церква є однією з найстаріших на Закарпатті, і зроблена без жодного цвяху, вона ще жодного разу не була реставрована, була замінена тільки її покрівля.

Особливістю також є те, що в церкві проводяться недільні служби, на які збирається чимала кількість прихожан. Кожної неділі тут проводить службу священнослужителями з Кафедрального собору, о 10 годині Сповідь, об 11 – Ісусова молитва та завершується все Божественною літургією.

Швайчук Катерина для «Закарпаття релігійне»

(Переглядів: 444 )

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.