Нерукотворний Образ Спасителя — одна з найбільш поширених ікон

Нерукотворний Образ Спасителя — одна з найбільш поширених ікон

 |   | 

29 серпня за новим стилем Церква святкує Перенесення з Едеси в Константинополь Нерукотворного Образу Спасителя нашого Іісуса Христа.

Образ Нерукотворного Спаса має таку назву через те, що найперший образ був зроблений не майстрами живопису, а Самим Спасителем, про що йдеться в описаній нижче історії свята. Звичайно, що всі інші образи є тільки списком з того першого образу, або взагалі тільки його зображенням. І всі інші зображення Нерукотворного Спаса вже “рукотворні”, тобто зроблені руками людей. Але через таке “копіювання” люди змогли донести до цього часу і саму історію появи образу.

Історія походження

Згідно Передання, Авгар V Ухама, цар Едеського царства, захворів важкою хворобою – проказою. У зв’язку з невдалими спробами лікування серед своїх лікарів, він направив до Христа свого архіварія Ханна (Ананію) з листом-запрошенням, в якому просив Христа прийти в Едес і зцілити його. Ханнан був художником, і Авгар доручив йому, якщо Спаситель не зможе прийти, написати Його образ і принести йому. Ханнан застав Христа оточеним великим натовпом; він став на камінь, з якого йому було видніше, і спробував зобразити Спасителя. Бачачи, що Ханнан хоче написати Його портрет, Христос попросив води, вмився, витер Своє лице хустиною, і на ній відбився Його образ. Спаситель передав цей плат Ханнанові з велінням віднести його та лист своєму господареві. У цьому листі Христос відмовлявся йти в Едес Сам, кажучи, що йому належить виконати те, на що Він посланий. Але Він пообіцяв у належний час направити до Авгара одного зі Своїх учнів.

Отримавши портрет, Авгар зцілився від хвороби, але обличчя його залишалося ще зі слідами хвороби.

Апостол Фадей

Після П’ятидесятниці в Едес пішов святий апостол Фадей, один з 70-ти, закінчив зцілення Авгара і навернув його у християнство. Авгар прикріпив образ до дошки і помістив в ніші над міськими воротами, скинувши звідти ідола. Як розповідає передання, Авгар, вдячний за зцілення, написав на Нерукотворному Образі Спасителя такі слова: «Христе Боже! Всякий, хто уповає на Тебе – не буде посоромлений».

Один з правнуків Авгара, що правив Едесою, впав у ідолопоклонство і хотів знищити Нерукотворний Образ. Тоді єпископ міста замурував ікону в міській стіні із запаленою перед нею лампадою. З часом місце це було забуте.

Знайдення Образу

Образ був знову здобутий, коли місто Едеса було оточене перським царем Хозроєм I в 544 або 545 році.

Становище міста та його жителів здавалася безнадійним, і тоді єпископу Евлавію з’явилася Пресвята Богородиця і повеліла дістати з ніші замурований Образ, який врятує місто від ворога.

Розібравши нішу, єпископ знайшов Нерукотворний Образ: перед ним горіла лампада, а на глиняній дошці, що закривала нішу, було подібне зображення. На згадку про це в Православній Церкві існує два типи ікон Нерукотворного Спаса: лик Спасителя на убрусі, або Убрус, і лик без Убруса, т. зв. Чрепіє.

Після проведення Хресного ходу з Нерукотворним Образом по стінах міста, перське військо відступило.

У 630 році Едесою заволоділи араби, але вони не перешкоджали поклонінню Нерукотворному Образу, слава про який поширилася по всьому Сходу. У VIII столітті християни відзначали свята на честь Нерукотворного Образу в багатьох місцях.

Починаючи з 843 року свято на честь Нерукотворного Образу збігалося в Едесі з Торжеством Православ’я.

Перенесення в Константинополь

У 944 році візантійські імператори Костянтин Багрянородний і Роман I купили Нерукотворний Образ у Едессі. 16 серпня він був урочисто перенесений до Константинополя і поміщений у Фароському храмі Богоматері.

На честь цієї події 16 серпня було встановлене церковне свято Перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образа (Убруса) Господа Іісуса Христа.

Існує кілька переказів про подальшу долю Нерукотворного Образу. По одному – його викрали хрестоносці за часів їхнього панування в Константинополі (1204-1261), але корабель, на який була взята святиня, потонув у Мармуровому морі. За іншими переказами, Нерукотворний Образ був переданий близько 1362 Генуї, де зберігається в монастирі на честь апостола Варфоломія.

Згадка в древніх джерелах

Давні автори не згадують про Нерукотворний Образ аж до V століття. Це пояснюється, мабуть, тим, що образ залишався замурованим, місцезнаходження його не було відомим і про нього забули.

Найдавніша відома згадка про образ знаходиться в пам’ятнику, названому «Вчення Адда». Євагрій схоластик згадує його в «Церковній історії» і називає образ «богозданною іконою». У 787 році отці VII Вселенського Собору згадують його кілька разів.

За часів іконоборчої єресі в Візантії (VIII століття) захисники іконошанування, проливаючи кров за святі ікони, співали тропар Нерукотворному Образу. На доказ істинності іконошанування папа Григорій II (715-731) надіслав лист константинопольському імператору, в якому вказував на зцілення царя Авгара і перебування Нерукотворного Образу в Едесі як на загальновідомий факт.

У Православній Церкві є благочестивий звичай при вході віруючого в храм читати разом з іншими молитвами тропар Нерукотворному Образу Спасителя. Особливе шанування цього свята в Православній Церкві виразилося  в іконописанні. Ікона Нерукотворного Образу одна з найбільш поширених.

За матеріалами прес-служби Рівненської єпархії

(Переглядів: 11 )

Читати більше

Чому в церквах освячують коливо у перший тиждень Великого посту? У суботу першого тижня Великого посту ми згадуємо пам’ять святого, ім’я якого тісно пов’язане із Чотиридесятницею. А точніше – з першим великопісним т...
Америкнські вчені з’ясували, що людина відчуває після смерті У медичному центрі Langone у Нью-Йоркському університеті з'ясували, що після смерті людина все ще продовжує відчувати навколишній світ. Про це повідом...
Археологи ймовірно знайшли рідне місто апостола Петра На північному березі Галілейського моря ізраїльські археологи знайшли залишки римських лазень, що свідчить про те, що на цьому місці було місто давніх...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

x Shield Logo
This Site Is Protected By
The Shield →