Основне про апостола Андрія Первозванного

Основне про апостола Андрія Первозванного

 |   | 

13 грудня Церква вшановує пам’ять Андрія Первозваного — апостола з Дванадцяти.

В рамках спільного проекту Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні».

Апостол Андрій народився у мальовничому містечку Віфсаїда, на березі Генисаретського озера…

Ім’я Первозваний

Він був рибалкою і братом апостола Петра. Сім’я була небагатою, але благочестивою і дружною. Коли поширився слух про те, що на Йордані з’явився пророк, що навчає про швидке настання Судних часів, Андрія від всієї родини делегують піти і подивитися, що там відбувається. Андрій стає учнем Іоанна Хрестителя і тут же знайомиться з Христом.

Ця розповідь пояснює нам, чому Андрій отримав ім’я Первозваний; він був першим, хто став учнем Іісуса. Потім Іісус до часу відсилає Андрія додому, і той повертається до своїх звичайних обов’язків. Чутки на Сході поширюються швидко… То тут, То там кажуть, що в Галілеї з’явився дивовижний пророк, який навіть більше Іоанна Хрестителя. Можна уявити, як тривожно стискалося серце Андрія від цих звісток. Чому ж Іісус не кличе його? Передумав? Забув? Безсумнівно, що це питання Андрій багато разів обговорював з братом, який отримав від Іісуса дивне ім’я: Камінь.

Але ось: «як проходив же він поблизу Галілейського моря, то побачив двох братів: Симона, що зветься Петром, та Андрія, його брата, що невода в море закидали, бо рибалки були, і каже їм: ідіть за Мною, Я зроблю вас ловцями людей. І вони зараз покинули сіті, та й пішли за Ним» (Мф. 4:18-19).

 

Євангеліє про св. ап. Андрія

Євангеліє мало повідомляє нам про те, яке місце займав Андрій серед інших учнів. Про Петра, який був старшим з Дванадцятьох і став первоверховним апостолом, йдеться більше, та ще про самого молодшого з них, про юного Іоанна. Всі апостоли були один одному братами, і всі були рівні. Всі однаково ділили дах і їжу з Іісусом, всі слухали Його притчі, були свідками Його чудес. Згадаємо лише про одне з них, дуже виразне чудо насичення величезної кількості людей п’ятьма хлібами і двома рибками. За Іісусом йдуть люди. Вже вечір, всі голодні… Іісус наказує людям посідати, а потім, взявши хліби, і, подякувавши, роздав учням, а учні усім іншим, так само й риби, скільки хто хотів. Відбувається диво. Хліба і риби всім вистачило, всі наситилися… Диво це має багато граней, але скажемо, що лежить на поверхні: там, де Христос, немає місця нестатку і стражданням. Він для того і прийшов, щоб врятувати людей від бід, тим більше кожен, хто піде за Ним, може бути впевнений, що не залишиться без Божої турботи і захисту.

Закінчується ця історія досить символічно: «І коли наситилися, то промовив до учнів Своїх: позбирайте куски, щоб нічого не пропало. І зібрали та наповнили дванадцять кошів куснями від п’яти ячмінних хлібів…» Дванадцять кошів символізують тут Дванадцять апостолів. Апостоли — ось ті, хто відправиться у світ, щоб долучити людей до Христа, щоб повернути людство, яке заблукало до Бога.

Апостол Андрій разом з іншими учнями був присутній на Тайній Вечері, а потім разом з усіма пережив потрясіння і жах, коли Іісуса схопили і засудили до смерті. Болісна п’ятниця, субота… Здавалося, всі їх надії були марними. Але в недільну ніч відбувається щось несподіване. Жінки, ходили до Гробу, розповідають, що Труна порожня, Христа там немає. А потім починаються зустрічі з Воскреслим. І як зоря поступово проганяє тьму, так із сердець апостолів відігнані темрява, сумніви і страхи. Христос живий! Він переміг смерть. А значить, все, що Він казав, — правда.

Проповідь апостола

Ми пам’ятаємо давньохристиянський переказ, згідно з яким апостоли кинули жереб і відповідно з цим жеребом відправилися проповідувати Євангеліє в різні країни. Андрію випав жереб проповідувати у Фракії і Скіфії. Якщо це так, а сумніватися у свідоцтві, що дійшло з III століття, немає підстав, значить, апостол Андрій проповідував на берегах Чорного моря. В результаті аналізу згадок Скіфії у творах поета Овідія (43 р. до Р. Х. — 18 р. Р. Х.), майже сучасника Андрія Первозваного, можна окреслити її межі в той час. Ця країна, за часів Овідія, займала територію на північ від Чорного моря, що простиралася від гір Кавказу, Меотиди (Азовське море) і річки Танаїс (Дон) до річки Гіпаніс (Південний Буг), на заході і включала в себе Кримський півостровів, а на півночі обмежену Скіфськими, або Рифейскими, горами. На думку ряду дослідників, словом «скіфи» пізньоантичні і ранньовізантійські автори могли позначати інші народи, що жили у Північному Причорномор’ї, тобто на колишніх скіфських землях.

6440_18

Давньоруські перекази («Повість врємєнних лєт» — початок XII століття) говорять про відвідини апостолом Андрієм земель, на яких згодом виник Київ, і простежують шлях апостола до Новгорода і до північних руських земель.

Близько 70 року апостол Андрій був підданий болючій смерті. Це сталося в місті Патри. Андрія розіп’яли на Х-подібному хресті, який з тих пір зветься Андріївським хрестом.

Цікаві факти

Глава апостола Андрія і частки хреста, на якому він був розіп’ятий, зберігаються в місті Патри (Греція). Інша частина мощей апостола знаходиться в місті Амальфі (Італія).

м Патри. Фото Wikimedia Commons

Андріївський хрест (білий на блакитному тлі) зображений на офіційному прапорі Шотландії. З давніх часів апостол Андрій шанується як небесний покровитель цієї країни. Уже в кінці XIII століття хрест у вигляді «Х» з’являється на державних шотландських печатках. У 1606 році прапор став частиною державного стяга Великобританії, більш відомого в народі як Юніон Джек — Союзний гюйс.

Зі стрічкою ордена Святого Андрія Первозванного пов’язана традиція перев’язувати новонароджених хлопчиків блакитною стрічкою. Згідно з указом Петра I орденом нагороджували при народженні всіх хлопчиків імператорського прізвища. Дівчаток перев’язували червоною стрічкою ордена святої Катерини, другого за старшинством в Російській імперії, також заснованого Петром І.

(Переглядів: 15 )

Читати більше

Преосвященний владика Ніл з архипастирським візитом відвідав Свято-Вознесенську парафію смт Воловець  2-го червня в день святого мученика Талалея, Преосвященний владика Ніл з архипастирським візитом відвідав Свято-Вознесенську парафію смт Воловець.Вла...
Сьогодні Василя! Звичаї, традиції, народні прикмети 14 ciчня вiдзначають Старий Новий piк або день Святого Василя. Які традиції та прикмети пов'язані з даним днем? Святий Василь зробив дуже багато ...
Президент США офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю Президент США Дональд Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю, попри застереження Папи Римського, мусульманських лідерів та союзників з країн-...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *