Покрова Пресвятої Богородиці: Як відзначати і чого уникати

Покрова Пресвятої Богородиці: Як відзначати і чого уникати

 |   | 

покр14 жовтня Православна церква відзначає свято Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть у народі, Святої Покрови. Проте чи всі знають особливості даного свята, традиції та прикмети пов’язані з ним?
Історія виникнення свята сягає сивої тисячолітньої давнини і пов’язана з незвичайним станом природи і, відповідно, особливим етапом у житті людини.

Свято Покрови було введено у християнство в 10 столітті. Про це свято існує така легенда: місто Константинополь було оточене чужинцями, і тоді біля церкви з’явилася Пресвята Богородиця разом із ангелами, пророками та апостолами і накрила своїм омофором всіх місцевих жителів, що молилися. Це було передвістям перемоги. Так і сталося: невдовзі надійшли воїни-захисники і звільнили населення від нападників.

Тобто це свято означає перемогу над ворогом.

Тому день Покрови вважався найбільшим і найважливішим святом і для козаків. Цього дня у козаків відбувалися вибори нового отамана. Вони вірили, що Свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. На Запоріжжі в козаків була церква святої Покрови.pic

Козаки надзвичайно вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто святкували день Покрови, що впродовж багатьох століть в Українi воно набуло ще й козацького значення і отримало другу назву – Козацька Покрова. І від недавна свято Покрови в Україні вiдзначається ще й як день українського козацтва.

Традиційно вважається, що до Покрови земля повинна вкритись листям або снігом.

Також зазвичай до Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої. Наші бабусі вважали, дівчата, котрі хочуть взяти шлюб саме цього року,повинні побувати на свято Покрови у церкві і помолитися: „Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку”, „Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду”, „Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою”.

На Покрову існував такий звичай: старша господиня брала вишитого рушника, що був над iконою Богородиці, і розвiшувала його над вхiдними дверима. Пiд ним ставали, як йшли до церкви, i проказували:

Пресвята Покрiвонько,

Перед твоїм кривалом

Голови схиляємо.

Прохаємо, Покрiвонько,

Од лиха укрити,

Здоров’ячко наше

Знов нам обновити.

Це робили для того аби всі члени родини були здоровими. А для того, щоб будинок завжди був захищений від нечистої сили і, щоб Покрова опікувалася оселею, то її в цей день освячували свяченою водою та празниковою свічкою, а також вселялися в новий дім й святкували ще й новосілля.

Народні прикмети пов’язані зі святом Покрови:

Яка погода на Покрову, такою буде і зима.

Якщо лист з берези та дуба на Покрову впаде чисто – до легкого року, а нечисто – до суворої зими.

Якщо на вишні листя опаде до 14 жовтня – зима буде тепла, якщо ж вишня зелена – зима буде люта.

Якщо сильний вітер з півдня – зима буде теплою, з півночі – холодною, із заходу – сніжною; коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то і зима буде нестійкою.

Якщо в цей день сніг не покрив землю – не покриє в листопаді та грудні.

На Покрову вітер – весна буде вітряна.

Відліт журавлів до Покрови – на ранню зиму.

Якщо на Покрову сніг – буде багато весіль.

Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.

14 жовтня дівчина, яка хоче вийти заміж, повинна прийти в церкву до початку святкового богослужіння, поставити свічку біля ікони Покрови Пресвятої Богородиці та попросити її про швидке заміжжя і щасливе сімейне життя. Сімейні пари можуть прийти на свято до храму, для того щоб також помолитися про милосердя та заступництво Матері Божої.

Напередодні Покрови дівчата ворожили: пекли маленький житній хлібець і разом з пучком льону несли в стодолу, примовляючи: “Суджений мій, миленький мій, приходь сьогодні до стодоли, на роботу подивися, з віконця покажися”. Дівчата, залишивши льон і хліб, йшли додому до світанку, а після ранкової церковної служби потай давали з’їсти житній хліб вподобаному хлопцю, а лляну нитку залишали в його кишені. І якщо задумане вдавалося, то хлопець обов’язково відповідав взаємністю.

(Переглядів: 172 )

Читати більше

Паломницький відділ Хустської єпархії організовує поїздку у Київ на святкування 1000-ліття з дня представлення рівноапостольного великого князя Володимира... 27-28 липня 2015 року з благословення Блаженнішого Онуфрія, Митрополита Київського і всієї України, проводиться Хресний хід до 1000-ліття представленн...
В селі Сімер Перечинського благочиння постане новий храм УПЦ Київського Патріархату в честь святої мучениці Параскеви – П’ятниці... 10 листопада 2015 року , єпископ Ужгородський і Закарпатський УПЦ КП Варсонофій (Руднік)  відвідав Перечинське благочиння ( благочинний - протоієрей А...
В обласній філармонії відбувся Різдвяний концерт Мукачівської православної єпархії Як й анонсувалося, увечері неділі, 14 січня, з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородського в Закарпатські...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.