«Серце» села Страбичово – церква святого великомученика Дмитра (ФОТО)

«Серце» села Страбичово – церква святого великомученика Дмитра (ФОТО)

 |   | 

vid_na_selo_iz_dzvinitsiСело Страбичово розташоване вздовж шосейної  і залізничної дороги Мукачево –Чоп. Перша історична згадка про нього датована 1466 роком, а перша згадка про місцеву церкву –1640-м. Проте тамтешні люди стверджують, що їх предки завжди вірили в Бога: «…і хрест мали, і хрестилися».

Найперша церква в селі згоріла, тому в 1794 році був збудований новий дерев`яний храм, котрий через рік був освячений намісником і мукачівським греко-католицьким духівником Андрієм Кутком на честь і славу святого великомученика Дмитра.

Сьогодні в селі нова церква, котра за 110 років свого існування стала як «серцем» Страбичова, так і об`єктом для суперечок.

Новий греко-католицький храм почали будувати  у 1903 році, за ініціативи громади та 12-го священнослужителя села Євгена Береца, а завершили будівництво у 1905 році. Сучасна церква побудована у готичному стилі та освячена на честь святого великомученика Дмитра.

Особливої уваги заслуговує розпис церкви. На стінах і стелі художники висвітлили  народження та життя Ісуса Христа, Хресну дорогу, апостолів та інше. Робота тривала близько 2-х років, а керував процесом архітектор із міста Стрий.

v4tR0DxYeGw

Цікавою речовою пам`яткою Страбичова є дзвін, який місцеві називають «Полянча». За переказами  предків страбичівців,  його вирили свині, які паслися у полі. Висота дзвону 40 см, а нижня ширина 47,5 см, він інакшої форми ніж сучасні дзвони – вузький і довгуватий. Достеменно невідомо, з чого виготовлено дзвін, проте на ньому є жовтуваті відблиски, що може свідчити про наявність міді у його складі. Також на дзвоні є надпис: «Werbom domini monte in Palerdom 1594». Зміст фрази не відомий і до сьогодні, оскільки не було здійснено спроб перекладу.  «Полянча» і нині «скликає» місцевих жителів на церковні служби.

Найстарішими із церковної літератури, що збереглася тут, є книга у двох томах, датована 1841 роком, та «Апостол» з 1906 року. Обидві написані старослов`янською мовою.

Дзвіниця знаходиться у найвищій точці храму. Щоб піднятися сюди, необхідно вийти на балкон церкви, потім – пройти по трьох драбинах вгору. Тут можна побачити один великий дзвін і два менші, а з маленького вікна – чудовий краєвид на Страбичово. Дзвони поставили у 1925 році представники греко-католицької громади, про що свідчить характерний надпис на них.  Зверху на дзвонах є обліки святих. У 1970 році дерев`яний каркас дзвіниці замінили на металевий (9 тонн заліза!) та відремонтували опорний пристрій великого дзвона.

Раніше церкву прикрашали вікна – оформлені в техніці мозаїки. Але через аварійний стан у 2004 році їх замінили на пластикові. А у 2007 році, завдяки місцевим меценатам, біля церкви було встановлено статую Пречистої Діви Марії. Ініціатором створення та автором проекту став Іван Матіко.

A29YnMuakloУ 50-х роках ХХ ст. радянська влада передала храми під керівництво православної церкви московського патріархату, відтак місцева греко-католицька конфесія змушена була сповідувати свою віру таємно. У 90-х роках заборони послабилися, і сили двох громад (православної московського патріархату та греко-католицької) стали рівними. Проте православна конфесія не захотіла віддавати храм святого Великомученика Дмитра в селі Страбичово греко-католикам і, закривши церкву, не впускали нікого, крім «своїх». Таким чином, греко-католики  разом із своїм священнослужителем Михайлом Прицьким змушені були проводити церковні служби на вулиці і намагалися надалі відстоювати своє місце у храмі.  Відтак, 22 червня 1993 року арбітражний суд Закарпатської області видав наказ: «Виселити православну релігійну громаду села Страбичово, Мукачівського району з культової споруди с. Страбичово Дмитрівської церкви». Звісно, ніхто і не збирався нікого «виселяти», таким чином греко-католицька конфесія хотіла відстояти своє право на церкву. Та, на жаль, при спробі відкрити храм, між вірними двох громад сталася кривава сутичка, яку, на щастя, вдалося завершити. Тоді тамтешні священнослужителі разом із представниками обох громад та з місцевою владою вирішили зібрати нараду, на якій ухвалили рішення: проводити церковні служби почергово. Відтоді і до сьогодні – один місяць зранку і до обіду проводиться церковна служба православної конфесії, а після обіду – греко-католицької, наступний місяць – навпаки.

freski_vseredini_2Сьогодні суперечки стосовно церкви не впливають на єдність односельчан. Більше того, зараз вони будують новий храм. Рішення було прийнято на спільній нараді обох церковних громад села Страбичово, де й було вирішено побудувати нову церкву, православну московського патріархату. Страбичівцям допомагають і народні депутати, і жителі сусідніх сіл, проте наразі будівництво храму призупинене через відсутність фінансування.

Історично склалося так, що церква завжди була об`єднуючим фактором, особливо для таких невеликих сіл як Страбичово. Тому важливо висвітлювати становлення та розвиток храмів, щоб краще зрозуміти, як і через що довелося пройти нашим предкам.

P.S. «Величезну подяку висловлюю скарбнику церкви Іллі Іллічу Сороці за історичний екскурс у минуле храму святого великомученика Дмитра у селі Страбичово».

Марія Туряниця для Закарпаття релігійне

(Переглядів: 1 983 )

Читати більше

У мікрорайоні “Шахта” м. Ужгорода освячено дериваційний канал Вже традиційно для прихожан храму святителя Іоанна та жителів мікрорайонів “Шахта”, “Підлипники”, “Дачний”, “Доманинці” в м. Ужгороді освячувати воду ...
Після важких вогнепальних поранень відійшов у вічність клірик міста Києва священик Роман Ніколаєв Вранці 29 липня на 41-му році життя відійшов у вічність клірик міста Києва священик Роман Ніколаєв.У ніч з 25 по 26 липня на настоятеля храму мч. Тетя...
Папа Франциск оголосив спеціальний День молитви і посту за мир «Перед обличчям трагічного затягування ситуацій конфлікту в різних частинах світу, запрошую всіх вірних провести 23 лютого ц.р., в п’ятницю першого ти...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *