Актуальний коментар Суспільство

Стояння Марії Єгипетської. Чому важливо не пропустити?

У середу 5-го тижня Великого посту (цього року – 21 березня) відбувається «Маріїне стояння» – напевно, найтриваліше богослужіння нашої Церкви. Як змусити себе вистояти на такий довгій службі? Що робити тим, хто не може потрапити в цей день до храму? На питання «Фомі в Україні» відповів настоятель столичного Свято-Нікольського храму при лікарні № 17 протоієрей Володимир Косточка.

“Час Великого посту – золотий час богослужбового року. Кожне чинопоследування має своє особливе значення, а деякі служби трапляються лише раз на рік. До однієї з таких і відноситься те послідування, яке буде відбуватися в храмах сьогодні ввечері. У народі воно зазвичай називається Маріїним (або Андрїєвим) стоянням, так як відмінна, смислова частина богослужіння складається з читання житія преподобної Марії Єгипетської і Великого Покаянного канону преподобного Андрія Критського. Для православного християнина цей день завжди має важливе значення. Не дивлячись на те, що це богослужіння є одним з найтриваліших і найважчих у році (передбачається звершення близько 250 земних поклонів), храми в цей час завжди переповнені. Люди віруючі відчувають, розуміють і усвідомлюють величезну духовну користь цього богослужіння” – зазначив отець Володимир. 

“Служба тривала, важка, але вкрай корисна і, можна сказати, незамінна. Тому потрібно всіма силами намагатися на неї потрапити. Навіть якщо запізнюєтесь, навіть якщо не вийде здійснювати поклони (через тісноту або через стан здоров’я) і якщо доведеться покинути храм раніше закінчення служби – все одно вкрай необхідно себе змусити, примусити до присутності, щоб потім не шкодувати і не занепадати духом через власну легковажность і лінь. Потрібно пам’ятати, що віруючі в усі часи в цей вечір відкладали свої життєві піклування і вибирали храм і молитву.

Для тих же, хто в цей вечір, не дивлячись на бажання, не зміг бути в своєму храмі, в наш час є всі можливості заповнити, компенсувати для себе це упущення. По-перше, можна спробувати знайти храм, де Маріїно стояння служиться дуже рано або, навпаки, дуже пізно – в максимально зручний час. По-друге, зараз доступна література з чинопослідуванням для самостійної, домашньої (келійної) молитви. По-третє, за допомогою сучасних технічних засобів, можна знайти відео або аудіозапис чинопослідування для прослуховування вдома, а в крайньому випадку (якщо іншої можливості немає) навіть в дорозі. Так що вихід є завжди, було б бажання” – наголосив священик. 

(Переглядів: 30 )