Традиції та правила Петрового посту

Традиції та правила Петрового посту

 |   | 

4 червня 2018 року розпочався Петрів піст. Петрів — один з двох літніх постів, він готує християн до дня пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

Встановлений на згадку про те, як апостоли постили перед проповіддю християнства всьому світу. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про правила, сенс та історію Петрового посту, а також календар харчування, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні»

СЕНС ПЕТРОВОГО ПОСТУ 

Петрів піст, як і будь-який з чотирьох багатоденних постів у році, спонукає нас до самовдосконалення, до перемоги над гріхами і пристрастями. У ці дні й тижні ми намагаємося відчути правильну внутрішню ієрархію свого життя: вирішуємо для себе, що тіло повинно прагнути до душі, душа — до духу. І вся людина повинна бути направлена до Бога. Піст, тобто наше добровільне утримання, закликає нас пройти цим шляхом.

Крім того, піст об’єднує людей, віруючих у Христа. Через спільне говіння ми відчуваємо себе членами єдиної Церкви, єдиної спільноти вірних Спасителю і Його заповідям. Тим самим ми визнаємо, що все, що проповідував Христос, — істинно. Тобто піст — це не тільки самовдосконалення, а й наше свідоцтво всьому світу про те, що ми християни.

Не кожен з нас може постити так строго, як це пропонує Церква, але кожен з нас може засвідчити те, що він частина Церкви, — дотримуючись посту в міру своїх сил і з усією щирістю. Міру посту найкраще узгодити з духівником.

ІСТОРІЯ ПЕТРОВОГО ПОСТУ 

Ми знаємо про Петрів піст від найперших століть християнства. Правда, тоді християни не пов’язували цей піст з ім’ям Петра і Павла. Він існував для тих, хто з якоїсь причини не зміг постити у Великий піст перед Великоднем.

У Константинополі й Римі побудували храми в ім’я апостолів Петра і Павла. В Константинополі храм освятили в день пам’яті апостолів — 12 липня за новим стилем.

З IV століття багато святих отців писали в своїх працях про Апостольський піст: наприклад, Афанасій Великий, Амвросій Медіоланський, Лев Великий, Феодорит Кирський.

ЯК ПОСТИТИ У ПЕТРІВ ПІСТ

Петрів піст — не такий суворий, як Великий. У всі дні посту, крім середи і п’ятниці, віруючі можуть їсти рибу. М’ясо, яйця і молочні продукти, хто поститься їсти не може.

Але навіть приступаючи до такого, не самого строгого, посту, потрібно порадитися зі своїм духівником, а якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання — з вашим лікарем. Взагалі, мирянам встановлено не такий строгий піст, як монахам. Якщо вам з яких-небудь причин не можна дотримуватися всіх правил посту (а в монастирському Статуті передбачені більш суворі правила, наприклад, сухоядення (їжа без олії) в окремі дні Петрового посту), ви зможете обмежувати себе в інших, не гастрономічних речах. Наприклад, в піст не дивитися телевізор або не користуватися соціальними мережами в інтернеті.

ЛІТНІ ПОСТИ

Влітку у православних християн два поста — Петрів і Успенський.

Петрів піст називається так на честь святих апостолів Петра і Павла. Він встановлений в пам’ять про те, як апостоли постили перед євангельською проповіддю всьому світу. Цей піст ще називають Апостольським.

Початок Петрового посту — завжди в понеділок через тиждень після свята Трійці (П’ятидесятниці). Дата Трійці залежить від дати святкування Великодня, тому початок Петрового посту припадає на різні дати. І триватиме він може від 8 до 42 днів. Закінчується Петрів піст завжди 12 липня.

Успенський піст — найкоротший з церковних багатоденних постів. Православні християни постять з 14 до 27 серпня і готуються до двох свят — Преображення Господнього та Успіння Божої Матері.

ПЕТРІВ ПІСТ — ТРАДИЦІЇ

Православний люд на Русі постив за церковним Статутом, тому багато традицій Петрова поста було пов’язано з кулінарією. У середу і п’ятницю готували літні пісні страви – окрошки, пісний борщ, грибну ікру, ботвінь з молодої зелені і безліч інших страв. А в святкові дні Петрового посту господині часто пекли особливі пироги — рибники. Рибу запікали в тісті прямо цілком.

КАЛЕНДАР ХАРЧУВАННЯ

Даний календар наводиться у відповідності із суворим монастирським уставом. На його основі можна зрозуміти, які дні в посту є більш строгими, які — менш. Але яким саме обмеженням буде вимірюватися ваша міра строгості посту слід визначати з особистого досвіду, обставин і порадившись з духівником або знайомим священиком.

Переклад українською Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ

(Переглядів: 13 )

Читати більше

Папа Римський просить молитися за священиків «Втома священиків! Знаєте, як часто я про це думаю?» – цими словами, що були сказані під час проповіді з нагоди Святої Меси з посвяченням мира у Велик...
В УПЦ зробили заяву у зв’язку з призначенням Константинопольським Патріархатом екзархів у Київ Сьогодні, 7 вересня 2018 року, Константинопольський Патріархат офіційно повідомив, що «в рамках підготовки вирішеного надання автокефального устрою Пр...
В УПЦ прокоментували зустріч Патріарха Варфоломія та Патріарха Кирила (відео) Протягом декількох останніх днів до подій, що відбувалися у Стамбулі, була прикута увага не тільки представників Православних Церков світу, але й бага...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

x Shield Logo
This Site Is Protected By
The Shield →