Цікаві факти про Різдво Христове

Цікаві факти про Різдво Христове

 |   | 

 

Ви знаєте, що ялинкові кулі, вінок з гостролиста і вбрана ялинка — насправді символом не Нового року, а Різдва? Новорічні та різдвяні традиції в нашій країні змішалися ще в 30-ті роки минулого століття, коли після десятирічної заборони громадянам дозволили наряджати на Новий рік ялинки. Святкування Різдва у нас заборонили в 20-х роках. Заодно заборонили і наряджати ялинку — як релігійний символ.

Заборону радянська влада зняла тільки в 1935-му: у Кремлі до Нового року організували для дітей нарядили велику ялинку. До того часу завдяки активній атеїстичній пропаганді всі вже забули, що зірка на верхівці новорічного дерева — не просто «для краси». Вона — символ Віфлеємської зірки, яка засяяла в небі Іудеї, коли народився Месія.

Ялинку ще називають «різдвяним деревом». Припускають, що перші різдвяні ялинки з’явилися в Німеччині. Є дві версії, чому саме ялинка стала символом Різдва. По-перше, вона вічнозелена — символізує вічне життя. По-друге, є неправдоподібна, звичайно, але дуже красива легенда про Боніфація. Не того, який з мультика, а ченця. Цей самий Боніфацій жив у середні віки, коли християнство завзято боролося з язичництвом (про методи з нагоди свята промовчимо). Так от, чернець читав проповідь про народження Ісуса, а заодно вирішив довести співгромадянам-ідолопоклонникам, що дуб — зовсім не священне дерево, яким вони його вважають і дуб саморучно зрубав. Дерево, падаючи, повалило інші дерева, не зачепило тільки молоду ялинку. Боніфацій побачив у цьому чудо і сказав: «Так буде це дерево — деревом Христа!». Потім на Різдво ялинки стали прикрашати. З Німеччини звичай поширився спочатку в скандинавські, а потім у більш південні європейські країни. Так що християни наряджають ялинку зовсім не до Нового року, як люди світські, а напередодні Різдва. Католики — до 25 грудня, православні — до 7 січня.

Раніше ялинки на Різдво прикрашали яблуками — за аналогією з райським деревом. Потім до яблук приєдналися пряники та інші їстівні прикраси. Ялинкові гілки насилу утримували таку тяжкість. І замість яблук придумали порожнисті скляні кулі. Першу ялинкову кульку склодуви видули в Саксонії в XVI столітті. Але промислове виробництво ялинкових іграшок почалося порівняно недавно — в середині XIX століття. Зараз різдвяні прикраси — це змішання традицій різних країн. Хто і що придумав першим — вже навряд чи дізнаєшся.

Прийнято вважати, що, наприклад, свічку в центрі вінка першими стали запалювати ірландці. Нібито в XIX столітті ірландські іммігранти принесли цей звичай в Америку, і там різдвяні вінки та свічки стали прообразом сучасної святкової ілюмінації.

 Панчоха, в яку кладуть подарунки, пов’язаний з історією про Святого Миколая (Santa Claus, Микола Чудотворець): через димар він підкинув родині бідняка три мішечки із золотом. Мішечки потрапили в панчохи і черевики, які сушилися біля каміна.

Образ Святого Клауса на Русі злився з образом героя казок Мороза Морозовича (Морозко, Студенець) — і став Дідом Морозом. У слов’янській міфології дід з густою білою бородою не завжди був добрим. Роз’їжджати з мішком іграшок він став, коли стали святкувати Різдво. Етнологи стверджують, що кожна деталь костюма Діда Мороза що-небудь означає і пов’язана зі слов’янською міфологією. «Правильний» костюм Діда Мороза — червона довга шуба і червона шапочка з білим хутром, білі валянки і білі рукавиці, розшиті сріблом (символ чистоти і святості).

Зараз Різдво — головне свято в Європі (на відміну від українців Новий рік європейці відзначають набагато менш урочисто). У багатьох європейських країнах на час двотижневих різдвяних канікул закриваються всі установи і навіть магазини.

Ми знаємо, що Віфлеємська зірка, за Біблією, привела волхвів до печери, де народився Ісус. Сучасні астрономи не раз намагалися з’ясувати, що насправді могли бачити волхви в іудейському небі 25 грудня (7 січня) першого року. Спалаху найновішої бути не могло — наша галактика занадто стара. Вчені припускали, вважали і перераховували. У результаті — з’явилося кілька гіпотез, що пояснюють біблійне небесне явище. За однією з них це була комета — інакше як вона могла «йти» по небу і вести за собою волхвів? Інша гіпотеза говорить, що в день народження Христа Меркурій підійшов ближче всього до Землі і відбив від себе світло відразу декількох інших планет, які вишикувалися в небі якось по-особливому (якщо їх з’єднати лініями, вийде два накладених один на одного трикутника — зірка Давида), — і Меркурій «засяяв» яскравіше звичайного.

У 70-х роках британський астроном Девід Хагс докопався в древніх астрологічних записах і Біблії до того, що вирахував, ніби насправді Ісус народився 15 вересня VII століття до власного Різдва. Газети підняли галас, 15 вересня 1993 оголосили Різдвом-2000, так що навіть сам Хагс побоявся кари за богохульство і заявив, що людству не варто робити поспішних висновків, бо суперечки про дату народження Христа будуть завжди.

Є й інші гіпотези і кожна з них по-своєму сумнівна: похибки юліанського і григоріанського календаря, перехід з одного календаря на інший привели до помилок у літочисленні, встановити які вже навряд чи можливо. Наука досі сперечається про достовірність дати народження Ісуса і про те, скільки насправді зараз років від Різдва Христового. Дослідники розходяться в строках на кілька століть. І нехай собі розходяться. Богослови не сперечаються, що дата народження Ісуса умовна. Але «обчислення» Віфлеємської зірки їх не хвилює: 7 січня на Землі народився дуже незвичайний хлопець на ім’я Ісус — значить, цілком могло бути незвичайне і незрозуміле небесне явище…. 

Цікаві факти

(Переглядів: 168 )

Читати більше

Львівський собор 8–10 березня 1946 р. у контексті церковно-історичних реалій Львівський церковний собор – це собор кліриків та мирян Української Греко-Католицької Церкви, скликаний 8–10 березня 1946 р. у Львові. На ньому було п...
Цікаві факти з релігій світу! У Седлеці (Чехія) є каплиця, повністю оброблена людськими кістками і черепами.У світі найбільш поширені три релігійних течії - християнство, іслам і і...
Греко-католицька Церква в роки Другої Світової Війни «Непереможну німецьку армію вітаємо як визволительку від ворога. Встановленій владі віддаємо належний послух»(Митрополит Андрей Шептицький «Пастирськи...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *