Ватикан про покликання і місію сім’ї в Церкві та в сучасному світі

 |   | 

23 червня 2015 р. у Ватикані оприлюднено Instrumentumlaboris (Робочий документ) XIV Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, яка відбуватиметься у Ватикані від 4 до 25 жовтня 2015 року на тему: «Покликання і місія сім’ї в Церкві та в сучасному світі».

Презентацію Робочого документу – Instrumentum laboris, на основі якого будуть відбуватись праці XIV Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів очолив кардинал Лоренцо Балдіссері, що є Генеральним Секретарем Синоду Єпископів.

Скликання Синоду, присвяченого проблемам сучасної сім’ї, її душпастирству та євангелізації, віддзеркалює пастирське послання Папи Франциска, який накреслив два етапи: у 2014 році проведено Надзвичайну Асамблею з метою розпізнання актуальної ситуації та проблем, збираючи свідчення та пропозиції єпископів, а другий етап – Звичайна Асамблея Синоду Єпископів, що проходитиме 2015 року. Крім того – це рік Всесвітньої зустрічі сімей, що у вересні відбудеться у Філадельфії (США). На Звичайному Синоді будуть визначені напрямки душпастирства як людини, так і сім’ї. Ці події випливають з серця Церкви і глибоко заторкують серце людської та християнської сім’ї.

Синод – важлива подія на шляху Церкви, що заторкує родини усіх континентів світу, розпочнеться через три місяці. Про це повідомляє Радіо Ватикан.

У Instrumentum laboris більше уваги приділяється родині як інклюзивної простору, що включає в себе найбільш вразливі категорії, такі як вдови, люди похилого віку, інваліди. Особливу увагу звернуто на інвалідів, які залишаються на самоті після смерті батьків. Цих людей слід цінувати захищати, як будь-якого іншого людини. Пастирі покликані піклуватися про сім’ї мігрантів, з особливою увагою до нелегальних мігрантів.

У документі стверджується роль жінок; згадується «біотехнологічна революція», яка дозволяє маніпулювати актом дітонародження, відриваючи його від сексуальних відносин між чоловіком і жінкою, в результаті чого людське життя і батьківство «перетворюються на предмет бажання з боку пар, які не є неодмінно різної статі і не перебувають у законному шлюбі ». Цей розділ документа завершується словами про те, що «далекі» від Церкви категорії не повинні бути категоріями «виключеними»: вони теж улюблені Богом, і Церква повинна ставитися до них з розумінням.

Друга частина Instrumentum laboris присвячена нерозривності шлюбу та зв’язку його об’єднуючого характеру з аспектом дітонародження.

Однією з центральних думок документа є уявлення про сім’ю як про суб’єкта євангелізації. Що стосується сімей неблагополучних, то християнська громада покликана допомагати їм і проявляти доброзичливість, супроводжуючи моменти страждання подружжя, насамперед щоб уберегти дітей від наслідків протистояння між батьками.

У Робочому документі Синоду говориться про милосердя, яке «нічого не віднімає від істини», але саме по собі є «боговідвертою істиною, тісно пов’язаною з основоположними істинами віри».

Третя частина документу відкривається закликом готувати християнські родини до місіонерства, насамперед у середовищі нехристиян. Це місіонерство повинно побут позбавлене «моралізму, засудження і упереджень», а швидше пропонувати цінності, які б могли сприйматися і в контексті різноманітності культур і релігій. В умовах насадження моделей, що суперечать християнського бачення сім’ї, необхідно розробити відповідні освітні програми і боротися за право педагогів на відмову з міркувань совісті від нав’язаних виховних проектів у цій галузі.

Далі говориться про участь сімей у суспільно-політичному житті, викриваючи те, що загрожує стабільності сім’ї.

Спеціальний розділ присвячений співжиттю пар. «Обов’язком і місією Церкви» є сповіщення Таїнства Шлюбу як нерозривної союзу між чоловіком і жінкою, але вона повинна вміти супроводжувати і тих, хто перебуває в цивільному шлюбі або співмешкає без шлюбу, для того, щоб і вони поступово могли прийти до «сакраментальної повноти» . Таїнство Шлюбу слід проповідувати не як недосяжний ідеал, а як «дар, який збагачує і зміцнює сімейне життя». У цьому розділі згадується про подружню зраду, після якої «необхідна робота з відновлення порушеного союзу». Для цього потрібен «сміливий пастирський вибір» щодо поранених сімей, які таким чином можуть випробувати на собі «нескінченне милосердя Бога».

Тут Instrumentum laboris вказує на два аспекти пастирської опіки в таких ситуаціях. Перший – це пропонувати тим, хто живе у позашлюбних союзах, «повернутися назад», а другий – допомагати розведеним вирватися з пут «озлобленості, розчарування і болю». Крах шлюбу – це завжди поразка для всіх, тому до людей, що зазнали цей крах на собі, потрібно проявляти милосердя, в першу чергу заради дітей. У документі згадується про тих, хто просить у Церкви проявити таке ж ставлення і до тих, хто порушив нерозривність шлюбу. При цьому Церква – читаємо в тексті – повинна «схвалювати і підтримувати» тих, хто не вступає в новий шлюб, залишаючись вірними вузам нерозривного і єдиного подружнього союзу.

Розведеним, другошлюбним, приділено значне місце в цьому документі. Підкреслюється необхідність переглянути деякі форми дискримінації по відношенню до них, що зустрічаються в пастирській, літургійній, освітній та благодійній сферах. Ці вірні продовжують бути частиною Церкви. Пастирський підхід до таких ситуацій повинен здійснюватися згідно з «законом поступовості, з повагою до часу дозрівання совісті». Що стосується питання про допущення їх до Причастя, то Instrumentum laboris пропонує «шлях покаяння», заснований на каяття і на вирішенні жити в утриманні, поряд з проведенням канонічного дослідження на предмет дійсності попереднього шлюбу.

В останньому розділі Instrumentum laboris звучить заклик до християн, зайнятих у політиці, просувати закони, що захищають життя від зачаття до природного кінця. Відправною точкою залишається Humanae Vitae Папи Павла VI. Подружжя – читаємо в тексті – закликаються не приймати егоїстичних рішень і не сприймати моральні норми як непосильний тягар. Медичних працівників закликається не чинити абортів.

(Переглядів: 106 )

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *