Винос і поховання Плащаниці

Винос і поховання Плащаниці

 |   | 

У Велику (Страсну) П’ятницю у всіх храмах в спогад про смерть і поховання Спасителя відбуваються винос і поховання Плащаниці. Що це за богослужбові чини? Відповідає інтернет-видання “Фома”. 

ЩО ТАКЕ ВИНОС ПЛАЩАНИЦІ

Термін «плащаниця» з’явився в наших богослужбових книгах в кінці XVI століття. Плащаниця – це ікона, яка зображує Спасителя, що лежить у труні. Зазвичай це великий плат (шматок тканини), на якому написаний або вишитий образ покладеного до гробу Спасителя. Винос Плащаниці і Чин поховання – це два найважливіших богослужіння, які відбуваються у Велику п’ятницю Страсного тижня. Велика п’ятниця – найскорботніший день у церковному календарі для християн усього світу. У цей день ми згадуємо Хресні страждання і смерть Іісуса Христа. 

Винос Плащаниці здійснюється вдень у п’ятницю на вечірні Великої Суботи, в третю годину дня Страсної П’ятниці – в годину смерті Ісуса Христа на хресті (тобто зазвичай служба починається о 14.00). Плащаницю виносять з вівтаря і встановлюють в центрі храму – у «труні» – на возвишенні, прикрашеному квітами та умащеному пахощами в знак скорботи про смерть Христа. На середину Плащаниці кладуть Євангеліє.

БОГОСЛУЖБОВІ ОСОБЛИВОСТІ ЧИНУ ПОХОВАННЯ

Утреня Великої Суботи з Чином поховання зазвичай служиться в п’ятницю ввечері. Плащаниці в цьому богослужінні відводиться роль, яку в інших випадках має ікона свята.

Утреня починається як надгробна служба. Співають похоронні тропарі, здійснюють кадіння. Після співу 118-ого псалма і прославлення Святої Трійці храм висвітлюють, потім проголошується звістка про жінок-мироносиць, які прийшли до гробу. Це перша, поки не голосна, тому що Спаситель ще у гробі, – блага вість про Воскресіння Христове.

Під час богослужіння віруючі здійснюють хресний хід – обносять Плащаницю навколо храму і співають «Святий Боже». Хресний хід супроводжується похоронним дзвоном дзвонів.

Після закінчення чину поховання Плащаницю підносять до Царських врат, а потім повертають на місце посеред храму, щоб їй могли поклонитися всі священнослужителі та парафіяни. Там вона перебуває до пізнього вечора Великої Суботи.

Тільки перед пасхальною утренею, під час полунощніци, Плащаницю виносять у вівтар і кладуть на престол, де вона залишається до віддання Пасхи.

ІКОНОГРАФІЯ ПЛАЩАНИЦІ 

Плащаниця – плат, на якому зображений Спаситель, що лежить у гробі. У цієї ікони (Плащаниця вважається саме іконою) є традиційна іконографія.

У центральній частині композиції Плащаниці зображують ікону «Положення во Гроб». Повністю або тільки тіло похованого Христа.

Ікона «Положення во Гроб» описує євангельську сцену поховання розіп’ятого Іісуса Христа. Тіло зняли з хреста і обвили плащаницею, тобто поховальними завісами, просоченими пахощами. Потім Спасителя поклали в гроб, висічений в скелі, і привалили до входу в печеру великий камінь.

Плащаницю виконують в різних техніках. Найчастіше за основу береться полотно оксамиту. Наприклад, Плащаниці XV-XVII ст. робилися в техніці лицьового шиття. У XVIII-XIX ст. майстри поєднували золотноє шиття або рельєфну аплікацію з тканин із живописом. У техніці живопису виконували лик і тіло Христа. Бували і повністю мальовані Плащаниці.

Зараз нерідко в храмах можна побачити Плащаниці, зроблені друкарським способом. Це витрати масового виробництва – ручна робота коштує дорого.

По периметру Плащаниці зазвичай вишивається або пишеться текст тропаря Великої суботи: «Благообразный Иосиф с древа снем пречистое тело Твое, плащаницею чистою обвив и вонями (вариант: благоуханьми) во гробе нове покрыв, положи».

ТРАДИЦІЇ ВИНОСУ ПЛАЩАНИЦІ

У деяких храмах після Хресного ходу несуть Плащаницю священослужителі, зупиняються біля входу в храм і високо піднімають Плащаницю. І наступні за ними віруючі один за одним проходять в храм під Плащаницею. На середину плащаниці, разом з Євангелієм, зазвичай кладуть маленький літургійний покровець. Іноді Покрівці закривають зображений на Плащаниці лик Христа – в наслідування чину священичого поховання, який приписував закривати обличчя лежачого в труні священнослужителя воздухами (воздух – великий чотирикутний покрив, який символічно зображує плащаницю, якою було оповите тіло Христа).

Перекладено на українську мову редакцією “Закарпаття релігійне”. 

За матеріалами  ФОМА. 

(Переглядів: 84 )

Читати більше

Хелловін: чого любителі свята найчастіше не розуміють (рос.) Шуточный карнавал или оккультный праздник нечисти? Ни то и ни другое. У Православной Церкви есть определенная позиция по поводу Хэллоуина и его духо...
Греко-католики пройшли традиційною Хресною Ходою вулицями найбільших міст Закарпаття   11 березня, у Хрестопоклонну неділю в Ужгороді пройшла традиційна Хресна Хода вірників Мукачівської греко-католицької єпархії - повідомляє виданн...
У Мукачівській православній єпархії прокоментували часті випадки насильства в сім’ї Насилля – поширена проблема сучасності. Понад одного мільйона жінок в Україні щороку стають жертвами фізичного чи сексуального насильства у сім’ї. 11...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

x Shield Logo
This Site Is Protected By
The Shield →