Єгипетські вчені опублікували фрагмент тексту Євангелія з найдавнішого манускрипту

Єгипетські вчені опублікували фрагмент тексту Євангелія з найдавнішого манускрипту

 |   | 

Товариство досліджень Єгипту в останньому томі Оксирінхських папірусів (під номером LXXXIII) опублікувало фотокопію і реконструкцію папирусного фрагмента, який містить неповний текст декількох віршів 1-ї глави Євангелія від Марка – №№7-9 і №№16-18.

У виданому томі цей папірусний фрагмент значиться під номером P. Oxy. 5345, повідомляє Cедмица.RU. У класифікації новозавітних папірусів він носить назву P137. Оригінал рукопису знаходиться в оксфордському Музеї Эшмола.

Британські папирологи, професора Даніела Коломо і Дірк Оббинк, які опублікували фрагмент, датують його періодом з 150 по 250 рік на основі палеографічних даних.

Манускрипт, а точніше те, що від нього залишилося, являє собою частину папірусу розміром 4,4×4 см. Рядки з частково збереженими віршами Євангелія від Марка розташовані з обох сторін рукописи. Це свідчить про те, що це був, швидше за все, перший аркуш кодексу, а не сувій з текстом. До кодексу, крім Євангелія, могли входити і інші новозавітні твори.

Доля цього рукописного тексту примітна. Навколо обставин виявлення та віку вчені ведуть запеклі дискусії. Перші згадки про папіруси з текстом Євангелія від Марка з’явилися у пресі в 2011-12 році. Але знайдені вони були разом з багатьма іншими рукописами і артефактами Оксирінха не пізніше 1903 року, йдеться в повідомленні Суспільства досліджень Єгипту про публікації євангельського фрагменту.

Дослідження археологічних знахідок, які зберігалися в однієї з фрагментом Євангелія скриньці, не велися аж до 2011 р., коли за нього взялися вже згадувані папирологи Коломо і Оббинк. При цьому, за свідченням відомого фахівця з Нового Завіту Крейга Е. Еванса, фрагмент був знайдений в похоронній масці з папірусу.

В Єгипті римсько-елліністичного періоду існувала практика накладати на голову муміфікованого тіла небіжчика маску. Золоті маски були доступні далеко не всім, тому широко використовувалися маски з папирусного аркуша чи полотна. Подібна фарбована маска, склеєна з декількох папірусів, і була піддана «вівісекції»: шляхом розчинення клею дослідники виокремили з неї фрагмент з текстом Євангелія від Марка, а також ще сотні фрагментів папірусних рукописів різного змісту – від давньогрецьких класичних текстів (Гомер, філософські трактати) до ділових розписок і приватного листування.

Після того, як було встановлено, що фрагмент містить текст із другого канонічного Євангелія, розгорілися палкі суперечки з приводу датування папірусу. Він був досліджений різними методами, в тому числі і за допомогою радіовуглецевого аналізу, а також шляхом порівняння з датуванням інших документів, що перебували разом з ним в масці. Спочатку з’явилися припущення, засновані на неточних даних, про раннє походження документа – наприкінці I століття н. е. Але незабаром, в результаті уточнюючих досліджень і замірів, більшість вчених зійшлися на датування II або навіть III століттям. На подібному, досить приблизному, датуванні зупинилися і видавці Оксирінхських текстів.

Таким чином, незважаючи на бажання багатьох, особливо конфесійних біблеїстів (в основному, євангеліків), євангельський фрагмент P137 не став найдавнішим рукописом з текстом Нового Заповіту, хоча і очікувалося, що він випередить за давнину прославлений P52 (Папірус Риландса, близько 125 р.). Однак на сьогоднішній день в науковому співтоваристві цей папірус отримав визнання як найбільш ранній рукопис з текстом Євангелія від Марка. В цьому відношенні Р137 обігнав за давнину відомий фрагментарно збережений папірус Честер Бітті (P45), в якому містяться численні уривки з 4-ої, 5-ої, 6-ої і інших глав цього Євангелія і який датується серединою III століття.

На сьогоднішній день виявлено, вивчено й опубліковано, повністю або частково збережених, близько 5300 грецьких манускриптів Нового Заповіту, які були створені в період з 1-ї чверті II століття до середини VIII століття. Таке розмаїття стародавнього рукописного матеріалу дозволяє дослідникам реконструювати новозавітні тексти з дуже високим ступенем вірогідності.

Детальніше читайте на УНІАН: https://religions.unian.ua/religionsworld/10172546-vcheni-opublikuvali-tekst-z-yevangeliya-vid-marka-z-naydavnishogo-manuskriptu.html

(Переглядів: 12 )

Читати більше

Освячена крижана купіль зцілила 57-річного закарпатця Кажуть, Йорданська вода – джерело відпущення гріхів і зцілення недуг. Головне – перед зануренням обов`язково помолитися та розкаятися в гріхах. Силу о...
Святі лікарі (рос.) 9 августа Церковь празднует память великомученика Пантелеимона. Он самый известный, но не единственный врач, которого канонизировала Православная Це...
15 мудрих цитат Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Онуфрія 9 грудня 2017 року виповнюється 27 років від дня єпископської хіротонії Блаженнішого Митрополита Київського та всієї України Онуфрія. До річниці архі...

Про автора

Залишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.